Potrzebujesz zamówić silnik prądu stałego? Sprawdź ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Sporo rzeczy, które użytkujemy każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź ogromne, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, lecz statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, z jakich elementów składają się ani jak działają te silniki.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych DC?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Thomas Davenport oraz Michael Faraday. Silniki na prąd stały składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, statora, komutatora i szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za bezgłośną pracę, jak równieżdużą niezawodność.

Silniki na prąd stały nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Teza, że silniki elektryczne DC są stosowane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są częścią sterowanych na odległość pociągów czy samochodzików, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy także naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniczki DC wykorzystują również entuzjaści elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki i mechaniki.

Choć silniki DC o niedużej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od renomowanych producentów.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]