Dowiedz się więcej o zawieszkach srebrnych.

Srebro od lat znajduje się wśród najczęściej wybieranych przez jubilerów surowców. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego – jest łatwe w obróbce, pięknie wygląda i cechuje je ciekawy refleks. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne wymaga jednak specjalnej ochrony – surowiec ten jest bardzo delikatny, w związku z czym łatwo go uszkodzić. W jaki sposób więc dbać o wykonane ze srebra ozdoby?

Wisiorki srebrne nie lubią silnych środków myjących

Detergenty dla srebrnej biżuterii bywają szkodliwe. Przez nie metal może odbarwiać się i blaknąć. Nie należy zatem używać ich w celu czyszczenia ozdób, a w czasie prac domowych koniecznie powinniśmy ściągnąć wszelkie wisiorki srebrne oraz bransoletki.

Przechowywanie wisiorków srebrnych

Wisiorki srebrne powinniśmy chronić również wtedy, kiedy ich nie nosimy. Do ich trzymania należy wykorzystywać pudełka wyściełane od wewnątrz delikatną tkaniną – zapobiegniemy tak ich zarysowaniu. Srebro źle reaguje też na kontakt z wilgocią oraz dużymi temperaturami, które mogą sprawić, że wyblaknie lub się odkształci. Przed schowaniem do szkatułki paru przedmiotów, powinniśmy wcześniej zabezpieczyć je miękką ścierką lub wrzucić do plastikowej torebki.

Pielęgnacja wisiorków srebrnych

Do czyszczenia srebra najlepiej wykorzystać ciepłą wodę z solą – doskonale usuwa pojawiający się na powierzchni tego materiału osad. Poza tym sprawdzą się również wódka, białko kurze oraz odpowiednie płyny. Do czyszczenia wykonanych ze srebra ozdób powinniśmy korzystać z delikatnych szmatek – sztywne mogą uszkodzić fakturę.