Szukasz obrączkek Kraków? Skieruj się tu.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich lojalności, oddania i miłości są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Dzieje i wierzenia dotyczące obrączek

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. I choć wcześniej miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak na przykład w Iranie, w Turcji, w Kanadzie albo w Wielkiej Brytanii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki wspólnie, jednocześnie tradycja powiada, że kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej skromną estetyką. Przez wiele wieków wykonywano je z przeróżnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub mosiądz), które uosabiały siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla małżonków cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]