Po więcej informacji o systemie bankowym SWIFT skieruj się w to miejsce.

Pomimo, że właściwie regularnie korzystamy z usług bankowych, wiele osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania światowej bankowości.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się również z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie wykorzystywane są też różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na terenie jednego kraju.

Co jest wobec tego głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT największych banków, obecnych w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]