Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących kwaszonki? Wejdź na artmankiszonki.pl

Kiszone warzywa są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański specjał, nieczęsto spotykany w pozostałych rejonach świata. Tymczasem kiszone przetwory warzywne modne są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Dlaczego kwaszonki cieszą się popularnością?

Zgodnie z wiedzą historyków proces zabezpieczenia pożywienia poprzez ich przechowywanie w soli, w solance albo w zlewie z octu, znany jest ludziom od ponad 4 tysiące lat. Proces ten przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a w rejonie antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym się ją zanurza, hamuje namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków wstecz była to najlepsza metoda, by przedłużyć okres zdatności do konsumpcji ryb, warzyw i mięsa nawet o kilkanaście tygodni. W rezultacie przyjął się obyczaj przygotowywania m.in. kiszonek z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory warzywne od początku swojej obecności słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Mają one np. dużo witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kwaszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co interesujące, w naszym języku kwaszonki z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z owoców dyni bądź słonecznika.

Smak kwaszonek warzywnych bywa inny w poszczególnych regionach świata

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni w zasadzie na wszystkich kontynentach, nawet w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie cieszy się większą popularnością. Jednak pickle są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym składnikiem burgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. Nad Wisłą obok ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przyrządzania surówek oraz zup. Ale nie tylko te warzywa da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. bakłażany, kalafiory, jak również owoce (np. gruszki), a czasem nawet śledzie.

Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, nadając im chrupkość i kwasowość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się podstawą albo znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw narodowych. Warto pamiętać, że smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie regionach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Dlatego też ogórek przygotowany wedle standardowej polskiej receptury, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w Chinach.

Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]