Zamów książki młodzieżowe.

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz mniejszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę na komputerze, w telewizji albo w telefonie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I właśnie przez przymus czytania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych licealistów czytanie dla zabawy staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do typowych doświadczeń młodego człowieka

Licealiści nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Wydawana jest masa literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy rozważają problemy i opisują historie interesujące dla młodszej generacji odbiorców. Ten typ literatury dostał własną nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja kreowana z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, horrory oraz fantasy. Lecz wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do ogólnych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te piszą zatem o relacjach z rodzicami, poznawaniem własnej tożsamości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszej miłości oraz znajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej umożliwia młodzieży poczuć, iż inni także przeżywają identyczne życiowe zawirowania w czasie dojrzewania.

Czy warto namawiać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?

Rekomendujemy podsuwać nastolatkom interesującą je literaturę, bo podsycenie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem lat daje wiele korzyści. Nastolatek, który jest oczytany ma szerszy zasób leksykalny i dobrze radzi sobie z ortografią i gramatyką, co zauważalnie upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Lecz czytanie o problemach innych ludzi w tym samym wieku to również metoda na lepsze zrozumienie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co ważne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej wybiera książki o wilkołakach lub elfach nie komentujcie, że to głupie i pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa