Więcej szczegółów o dźwigarze.

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z betonu, a także wykonanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki są również niezbędne przy budowie sufitów – wtedy ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłoby możliwe wzniesienie wielokondygnacyjnego budynku. Dźwigary sprawiają, iż sufit nie opada kilka minut po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich surowców wykonuje się dźwigary? Jak można je kupić?

Z czego produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest znacznym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. Z tej przyczyny jego istotną cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania i typ wykorzystanych w tym celu materiałów. Powinny one być dokładnie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem odporności na znaczne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak buk, topola, sosna i olcha. Niezmiernie ważne jest także stosowne pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci, klejów i innych płynnych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które często zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – warto posiadać własne czy wypożyczyć?

Firmy, które na co dzień parają się budową piętrowych obiektów dysponują własnymi dźwigarami. Ich kupno oraz składowanie generuje jednakże pewne wydatki. Natomiast przedsiębiorstwa, które rzadko przyjmują zamówienia tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, a także innych elementów szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]