Częstotliwość wymiany rozrządu zależy przede wszystkim od silnika. Jak pod tym względem wypadają popularne francuskie samochody?

Łańcuch lub pasek rozrządu. Co ile wymiana?

Rozrząd to jeden z kluczowych podzespołów silnika. Odpowiada za sterowanie pozostałymi układami, przeznaczonymi do dostarczania do jednostki mieszanki powietrzno-paliwowej oraz usuwanie z niego spalin. Zaliczamy do nich między innymi pompę wysokiego ciśnienia, pompę wody i pompę oleju, a w starszych autach również rozdzielacz. Ze względu na to, że przenosi on spore obciążenia i pracuje w trudnych warunkach, proces jego zużycia jest nieunikniony. Jak często należy wykonywać jego przeglądy wymiany? Na to pytanie odpowiadamy na podstawie czterech popularnych modeli rodem z Francji.

Renault Captur – co ile wymiana rozrządu?

Specyfika silnika 0.9 TCe zakłada zastosowanie łańcucha rozrządu. W zamyśle konstruktorów miało to być rozwiązanie bezobsługowe, niewymagające wymiany przez cały okres eksploatacji jednostki. Niestety praktyka użytkowników Captura pokazuje, że wymiana rozrządu jest niezbędna w wielu sytuacjach. Ze względu na brak zaleceń producenta w tym zakresie, trudno powiedzieć, co ile km wymiana rozrządu należy przeprowadzić. Relacje niektórych kierowców mówią, że tego typu interwencja była konieczna już po przejechaniu 70 tysięcy kilometrów, chociaż więcej dotyczy przypadków, kiedy łańcuch wymieniano po ponad 400 tysiącach kilometrów.

Awarie rozrządu w Renault Captur są zazwyczaj wynikiem nieprzestrzegania zasad eksploatacji silnika. Pod tym względem najważniejszą kwestią jest z całą pewnością częstotliwość wymiany środka smarnego łańcucha. Według wskazań producenta powinna ona wynosić 20 tysięcy kilometrów, ale spora część użytkowników nie stosuje się do tego. Niektórzy mechanicy sugerują nawet, by ten interwał skrócić o połowę.

Peugeot 308 1.6 VTi. Co ile wymiana rozrządu?

1.6 VTi to kolejna jednostka, w której zastosowano łańcuch. Wszystkim właścicielom tej wersji silnikowej zadającym sobie pytanie „wymiana rozrządu – co ile?” wyjaśniamy więc, że jest ona konieczna dopiero w momencie wyciągnięcia łańcucha. Świadczy o tym metaliczne stukanie, pojawiające się najpierw przy zimnym, a potem również przy ciepłym silniku. W takiej sytuacji należy odwiedzić warsztat lub sklep z częściami do samochodów francuskich.

Renault Trafic 1.9 dCi – wymiana rozrządu. Co ile?

1.9 dCi to popularny silnik, który znajdziemy na pokładzie takich modeli jak właśnie Renault Trafic, ale też Renault Megane, Renault Scenic i Renault Laguna. Poza tym montowany był w Nissanie Primara, Volvo V40, Mitsubishi Carisma i Suzuki Grand Vitara. Mimo mieszanych opinii na jego temat, auta napędzane właśnie tą jednostką wciąż są chętnie kupowane na rynku wtórnym. Jak długo wytrzymuje pasek rozrządu? Co ile wymiana tego elementu jest konieczna w samochodach z 1.9 dCi? Polskie książki serwisowe wyposażonych w niego modeli mówią o interwale 120-150 tysięcy kilometrów lub 5 lat.

Peugeot 207. Wymiana rozrządu – co ile?

Na polskich drogach dużą popularnością cieszą się warianty tego modelu z dieslem. Zainteresowania tą jednostką należy upatrywać przede wszystkim w jej żywotności i dość niskiej awaryjności. Co ile wymiana rozrządu? Jeśli trzymać się zaleceń producenta, procedurę należy przeprowadzić po przejechaniu każdych 240 tysięcy kilometrów. Zdaniem specjalistów optymalny interwał wynosi jednak 180 tysięcy kilometrów.

Źródło tekstu: https://france-car.com.pl/_blog/79-Co_ile_km_konieczna_jest_wymiana_rozrzadu.html