Dowiedz się więcej o czyszczeniu WordPress - kliknij tu.

WordPress stał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat tak szeroko rozpowszechnionym systemem zarządzania treścią, iż ilość sklepów i stron internetowych działających z jego zastosowaniem liczy się w tej chwili w milionach. Częstotliwość korzystania z tego CMS-a powoduje, że strony oparte na WordPressie są atrakcyjnym celem ataków cyberprzestępców. W razie zainfekowania strony malware, konieczne jest czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Po czym zidentyfikować zawirusowanego WordPressa?

Logowanie na stronę jest zablokowane? Teksty zostały zmienione bez Twojej wiedzy? Na stronie pojawiły się linki do nieznanych Ci portali? A może witryna internetowa rozsyła wiadomości-śmieci? To zaledwie kilka z częstych przykładów alarmujących o zainfekowaniu strony. W takim przypadku wymagane jest natychmiastowe działanie, żeby znaleźć przyczynę infekcji, a następnie przywrócić stronę do właściwego funkcjonowania. Usuwanie malware z WordPressa na ogół wychodzi poza zakres umiejętności ludzi, którzy na co dzień zajmują się tylko projektowaniem stron oraz sklepów www na tym systemie zarządzania treścią, w związku z tym czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania czy też po atakach hakerów powinno się powierzyć zawodowcom od tego typu zadań.

Jak przebiega usuwanie infekcji WordPress?

Eksperci zajmujący się czyszczeniem infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie w obrębie swoich operacji naprawczych prowadzą gruntowny przegląd plików oraz baz danych strony. Badają pliki wp-config i htaccess, jak również kod wykorzystanych na stronie wtyczek i motywów. W czasie naprawy zainfekowanego WordPressa wdrażane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które obniżą zagrożenie powtórnej infekcji. Jeśli trwające dłuższy okres czasu zainfekowanie było powodem dodania strony do wykazu wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z CMS-a fachowcy podejmują również niezbędne działania w celu wykreślenia jej z tego typu katalogów. Okresowe uaktualnianie WordPressa i stosowanych na stronie wtyczek jest szczególnie istotne, ponieważ naprawa wszystkich skutków ataku hakerskiego nie gwarantuje, że podobny przypadek nie przydarzy się za kilka miesięcy.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]