Tutaj znajdziesz szczegółowe wiadomości dotyczące ortokorekcji.
Czy da się uniknąć konieczności korzystania ze szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Okazuje się, że przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się zbyteczne, gdy postanowimy wypróbować ortokorekcję.
Ortokorekcja – odwracalna metoda wypłaszczenia kształtu rogówki
Astygmatyzm i krótkowzroczność to problematyczne wady wzroku, które potrafią zauważalnie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć z pomocą lasera, lecz dużo osób rezygnuje z takiego zabiegu z lęku przed laserem lub po prostu z powodu braku pieniędzy. Nie znaczy to jednakże, iż są one na zawsze skazane na noszenie okularów i doświadczanie stopniowego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i spowolnić jej rozwój poprzez ortokorekcję – nieinwazyjną, bezpieczną, i – co istotne – efektywną procedurę, która polega na korekcie kształtu rogówki w czasie snu. Jak to działa? W czasie, gdy osoba, która nałożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, korygując jej krzywiznę poprzez odpowiednie jej spłaszczenie w następstwie czego niwelują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest dostrzegalny nierzadko nawet na następny dzień po ich pierwszym założeniu. Trzeba jednak podkreślić, iż nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się wyłącznie przy regularnym korzystaniu z ortosoczewek i, naturalnie, restrykcyjnym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą pojawić się powikłania. Modelowanie krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalne – po zaprzestaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swojego pierwotnego kształtu.
Czy ortokorekcja jest możliwa u najmłodszych?
Krótkowzroczność to choroba, która dotyka osoby w każdym wieku, także najmłodszych. Dobrą wiadomością jest więc to, że z ortosoczewek mogą korzystać dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, tak samo jak ich koledzy ze zdrowym wzrokiem. Należy jednakże wiedzieć, że ortokorekcja jest niewskazana przy wadzie przekraczającej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, dlatego soczewki używane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku i wykonaniu mapy rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to m.in. choroby autoimmunologiczne i infekcja oka.
Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]