Stożek rogówki Kraków - uzupełnij swoją wiedzę!

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która w znacznym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może być powodem innych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak ma mnóstwo nocyceptorów. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się także na pieczenie oczu, czasami występuje też podwójne widzenie. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie dzisiaj możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest niwelowana z użyciem soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie jednakże niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pośrednictwem rozmaitych technik. Obecnie najbardziej efektywnym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie krótkowzroczności czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]